See anova on Wiktionary
{
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "anova",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anova",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anovikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anoviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anoviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anovaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anovikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "anova",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "anov",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish koira-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"_dis": "57 38 5",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "45 52 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "anoa"
}
],
"glosses": [
"present active participle of anoa"
],
"id": "en-anova-fi-verb-HOWFmuo9",
"links": [
[
"anoa",
"anoa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"word": "anova"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "verb form"
},
"expansion": "anova",
"name": "head"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "45 52 4",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "79 21",
"kind": "other",
"name": "Galician entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "anovar"
}
],
"glosses": [
"inflection of anovar:",
"third-person singular present indicative"
],
"id": "en-anova-gl-verb-39EusOSY",
"links": [
[
"anovar",
"anovar#Galician"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "anovar"
}
],
"glosses": [
"inflection of anovar:",
"second-person singular imperative"
],
"id": "en-anova-gl-verb-0TeFjQEu",
"links": [
[
"anovar",
"anovar#Galician"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"word": "anova"
}
{
"categories": [
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "anova",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anova",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoville",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovine",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "10/koira",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Rare. Only used with substantive adjectives.",
"source": "declension",
"tags": [
"possessive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anovikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-koira",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "anovaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anoviansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "anoviltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anoviltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anovaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "anovikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anoviksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "anovattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "anovittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "anovittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "anovineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "anovinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "present active participle"
},
"expansion": "anova",
"name": "head"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "anov",
"2": "",
"3": "",
"4": "a",
"pos": "adj"
},
"name": "fi-decl-koira"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish koira-type nominals",
"Finnish non-lemma forms",
"Finnish present active participles",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"form_of": [
{
"word": "anoa"
}
],
"glosses": [
"present active participle of anoa"
],
"links": [
[
"anoa",
"anoa#Finnish"
]
],
"tags": [
"active",
"form-of",
"participle",
"present"
]
}
],
"word": "anova"
}
{
"categories": [
"Galician entries with incorrect language header",
"Galician non-lemma forms",
"Galician verb forms",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "gl",
"2": "verb form"
},
"expansion": "anova",
"name": "head"
}
],
"lang": "Galician",
"lang_code": "gl",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "anovar"
}
],
"glosses": [
"inflection of anovar:",
"third-person singular present indicative"
],
"links": [
[
"anovar",
"anovar#Galician"
]
],
"tags": [
"form-of",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form_of": [
{
"word": "anovar"
}
],
"glosses": [
"inflection of anovar:",
"second-person singular imperative"
],
"links": [
[
"anovar",
"anovar#Galician"
]
],
"tags": [
"form-of",
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
}
],
"word": "anova"
}
Download raw JSONL data for anova meaning in All languages combined (20.2kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.